12.04.2016
Vernisáž fotografií k 70. výročí ZUŠ 12. 4. 2016
Neobyčejná a působivá procházka historií „zábřežské hudebky“, aneb VERNISÁŽ FOTOGRAFIÍ k 70. výročí ZUŠ“
slovy návštěvníka – pamětníka … po jejím zhlédnutí
Vernisáž, na kterou jsem šel s dávkou velké zvědavosti i očekávání, byla fascinující a současně nevtíravá, bohatá a současně přehledná, široká záběrem významných akcí a osobností a přitom konkrétní, až detailně oživující jednotlivé pedagogy, koncerty, festivaly, výstavy a hlavně jejich protagonisty – žáky zábřežské hudební školy za minulých 70 let, v nichž jsem byl i já, nejen jako žák, u zrodu vzpomínané historie, ale posléze i patriot a pozorovatel rozvoje této dnes už skutečné základní umělecké školy v hudebním, výtvarném, tanečním a literárně dramatickém oboru…
Ano, je to tak. Každá vernisáž má své osobité kouzlo, neboť chce předvést určitý druh umění z určité doby. Avšak tato, konaná 12. dubna, poprvé v aule teprve nedávno zrekonstruované školní budovy zábřežské ZUŠ, byla přece jen odlišná, v mnoha směrech výjimečná.
Především v časovém pojetí. Vybrat ta nejpodstatnější fota a dokumenty mapující téměř tři čtvrtiny století z historie, studia tisíců absolventů, stovek koncertů, soutěží a festivalů byl zajisté nelehký úkol pro celý kolektiv pedagogů, a především pro autorku výstavy p. uč. Lenku Hadovou.
Velmi působivě uvedly vizuální program výstavy slavnostní fanfáry žákovského trumpetového kvinteta a pak následný hudební program, který všem přítomným nabídl prožitek z několika vstupů sólového zpěvu, sólové i komorní hry na různé hudební nástroje v podání současných žáků školy. Zahájení vernisáže slovem ředitele ZUŠ Pavla Doubravy bylo nejen připomenutím regionálního významu existence školy, ale i pozváním na jubilující Slavnostní koncert k tomuto výročí, který se uskuteční 7. května t. r. v 18 hod. ve velkém sále zábřežského Kulturního domu.
Citlivé a fundované průvodní slovo p. uč. Hadové přiblížilo všem návštěvníkům jednotlivá desetiletí z historie školy.
Umělecký a vizuální prožitek z vernisáže byl doplněn příjemnou populární hudbou učitelského sexteta ve vedlejší místnosti, v níž rautový stůl s chutným a rozmanitým občerstvením uspokojil na závěr i chuťové buňky všech návštěvníků. Ti pak s povděkem dlouho mezi sebou diskutovali nejen o vzpomínkách na své dávné „cesty do houslí, či klavíru“, ale i o příkladném rozvoji této školy a jejích nových možnostech ve prospěch uměleckého vzdělávání dětí a vnuků ve více oborech.
Toto vše, vsazeno do nové budovy ZUŠ s nejmodernější technikou výuky a hlavně s pracovitým a odborným pedagogickým sborem a progresivním vedením školy, je určitě příslibem velkých možností pro uspokojení zájmu mládeže z našeho regionu o základní studium uměleckých oborů. Přejme tedy naší ZUŠ na této cestě hodně zdaru, vytrvalosti a pracovního nadšení do mnoha dalších desetiletí – ve prospěch jejich žáků, kteří sbírají vavříny a významná ocenění nejen na domácích podiích.
Přijďte se i vy, přátelé, rodiče stávajících i budoucích žáků, osobně přesvědčit, jak tato škola prošla svou 70letou historií, jak žije a dýchá dnes a jaké má předpoklady pro další výchovu naší mládeže. Vernisáž fotografií je pro vás otevřena vždy odpoledne ve školní dny do konce června. Přehled častých koncertů v ZUŠ, nebo v jiných koncertních sálech města je uveden na plakátech i na webových stránkách školy. Jindřich Solovský