Zápis do ZUŠ Zábřeh

Koncert kytarového oddělení

31.01.2019

Koncert kytarového oddělení 7. 5. 2013

V úterý 7. května se konal v Galerii Tunklův dvorec přibližně sedmdesátiminutový Koncert kytarového oddělení. Se skladbami nejrůznějších stylových období se představili kytaristé ze tříd p. uč. Terezie Odstrčilové, Markéty Knápkové a Jana Holoty. Koncert zahájili žáci nejmladší, studující hru na kytaru ve 3. ročníku. Zasněnou skladbu One 4 me předvedl Vojtěch Hampl, s písní Chant du matin současné britské skladatelky Marie Linnemann vystoupila Sára Smékalová a ze španělského folklóru vycházející skladbu Malagueña, našeho kytaristy a skladatele Jaroslava Kormundy, předvedla Markéta Žalio. Šimon Palman zahrál Menuet G dur Matea Carcassiho, jež je považován za předního představitele klasicistního slohu. Následovala velmi známá Romance v podání Heleny Doubravové. Se dvěma skladbami se představil Jan Effenberger. Tou první byla renesanční Danza, jejíž autor není znám. Druhá skladba V rytmu mamba, zabývající se specifickým a temperamentním tanečním rytmem, byla napsána současným skladatelem Emilem Hradeckým. Rozměrnou třívětou barokní kompozici Giuseppe Antonia Brescianella Sonata C dur předvedla Ilona Haasová. David Balcárek zahrál 2. část (Cantabile) z tetralogie Baladických příběhů kytaristy a skladatele Milana Tesaře. Zpět do renesance nás přenesla Ivana Spanilá se skladbou Lady Rich’s galliard asi nejslavnějšího britského loutnisty Johna Dowlanda. Brazilský „Smetana“ Hector Villa Lobos zkomponoval pro kytaru sérii 12 koncertních etud, přičemž s technicky velmi náročnou Etudou č. 11 se publiku představil Pavel Sitta. Sólová vystoupení završila Dominika Zemánková s „ukolébavkou“ Berceuse pravděpodobně největšího kytarového skladatele 20. století Lea Brouwera.

Na závěr koncertu již tradičně vystoupil dvanáctičlenný Kytarový orchestr, který provedl celkem pět skladeb. Úvodní polyfonní Galliardu se specifickým přelaďováním kytar ve 3. a 4. hlase vystřídala známá Habanera z nejhranější opery světa G. Bizeta Carmen. Ve specifickém rytmu 3/8 + 3/16 taktu a s typickými perkusemi na přední desku kytary zazněl rumunský tradicionál Cadineasca. Předposlední skladbou Carolan’s farewell to music jsme se přesunuli do oblasti irské lidové tvorby a úplný závěr koncertu patřil Edvardu Griegovi a jeho „pohádkové“ kompozici Elverdans s nepříliš obvyklým, o to však více efektním pizzicatem ve všech hlasech úvodního tématu.

Těšíme se na další kulturní setkání a srdečně Vás zveme na Slavnostní koncert školy, který se uskuteční dne 30. května v sále kulturního domu od 18.00 hodin.