ZUŠ OPEN - celostátní happening ZUŠ

21.05.2019

Umění, to je oč tu běží!

Umění je laskavé, mírné, přívětivé, ale může být také naléhavé, urputné nebo dynamické. Pokaždé je originální svým zjevem díky autentické produkci individualisty. Nikdy ale nikomu neublížilo, neškodí, nezávidí, nekritizuje. Mnozí jej vnímají jen jako součást denních činností, někteří ho dokonce téměř ignorují. Pro mnohé je ale smyslem života. Citlivé bytosti, které uměním žijí. I tací jsou žáci základní umělecké školy. Umění dokáže být inspirující, motivující a povzbudivé, a proto každý týden žáci docházejí do budovy ZUŠ a usilovně pracují na svém talentu. Zdokonalují se ve hře na nástroj, který si zvolili, pracují na kreativitě jako malíři, napínají své šlachy s vidinou tanečních kreací profesionální úrovně a pracují na rozvoji své osobnosti coby herci příští generace. Jednou za rok mají možnost podělit se o plody své práce s ostatními. Jednou za rok se všechny ZUŠky spojí a vyrazí do ulic rozjasnit den svému okolí. I Základní umělecká škola v Zábřeze je součástí ZUŠ Open, a proto se 31. 5. 2019 spojí s veřejností a seznámí ji s výsledky své práce.

Umění je také uklidňující, a kde jinde se o něj podělit, než na místě největšího spěchu. Na nádraží!(8) Malí i větší klavíristé ZUŠ Zábřeh zpříjemní cestujícím čas strávený čekáním na vlak. Lidé se mohou těšit na známé melodie, znělky z filmů, ale také na písně z pohádek a hudbu závažnějšího charakteru.

Ulice na Valové před autobusovým nádražím(2) se promění v prostor, kde se hudba k uším posluchačů ponese z úst zpěváků ZUŠ. Pěvecké výkony budou podpořeny doprovodem muzikantů. Aby ani oko obecenstva nebylo připraveno o zážitek, nastudované skladby obohatí taneční výstup.

Radost z umění bude šířit ZUŠ Zábřeh v Domě s pečovatelskou službou na Nerudově ulici (4), a to formou tónů linoucích se z nástrojů flétnistů a kytaristů, kteří se spolu se zpěváky představí směsí lidových písní a líbivých skladeb.

Přímo v centru města Zábřeh na Masarykově náměstí u Levandulové kavárny (1) zajistí neopakovatelnou atmosféru melodie smyčcových nástrojů, jejichž tón zpestří flétny a keyboard.

Na terase zábřežské Lucerny (3) zpříjemní odpolední chvíle flétnisté za doprovodu kytar.

Prostor před budovou Základní umělecké školy Zábřeh (7) ožije filmovými melodiemi, lidovými písněmi a koncertními skladbami, se kterými se představí Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh. O tento prostor se podělí s Junior big bandem ZUŠ Zábřeh, který posluchačům přiblíží hudbu popového a jazzového žánru. O tom, jak se tvoří umění, se zájemci mohou přesvědčit přímo v centru dění.

Prostory ZUŠky oživí divadlo formou dramatických výstupů a divadelních představení, pocházejících z dílny literárně-dramatického oddělení.

Na náměstí Osvobození (6) se představí bicisté s originální nahrávkou v různých stylech a žánrech, tzv. Play-long.

Mladí výtvarníci (5) svůj talent představí malbou u stojanů, kde na plátno promítnou své vnímání reálného světa. Náměstí Osvobození tak může získat různou podobu. Žáci výtvarného oboru ZUŠ Zábřeh se představí také jako portrétisté, a tak na kolemjdoucí na chvíli dýchne atmosféra z Karlova mostu, kde si mohou nechat zhotovit svůj portrét nebo si mohou sami vytvořit button s vlastním motivem. Do tvorby umění se v tento den může zapojit každý, kdo má zájem „přiložit ruku k dílu“, přesněji řečeno na stuhu, kde ji mladší žáci obkreslí a vymalují barvami. Výsledek společné práce pak bude vystaven v galerii ZUŠ Zábřeh.

Umění nezná hranic, a tak se vybraní žáci zapojí do celorepublikového happeningu v Olomouci. Naši školu bude reprezentovat smyčcový orchestr pod taktovkou Františka Kolčavy. Žáci tanečního oddělení se v Olomouci představí se dvěma originálními choreografiemi – Jsouzvuk a Out.

Milovníci hudby, tance, krásy obrazu a divadla se mají na co těšit, protože umění spojuje. Umění činí člověka šťastným. Otevírá mu dveře k sebepoznání a sebezdokonalování. Ať se jedná o umělce, jenž dílo tvoří, nebo o vnímavého jedince, jenž přijímá poselství, které je v díle ukryto. A jak krásné by bylo, kdyby každý mohl na chvíli zpomalit a vychutnat si klid a pohodu, které umění vyzařuje.